Realizacja I modułu projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

W pierwszym semestrze klasa 2b zrealizowała I moduł projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Uczniowie w ramach projektu wysłuchali książki „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak. Wypełnili specjalnie przygotowany Lekturnik, w którym napisali metryczkę tytułowego opowiadania, narysowali Panią Wronę, napisali plan wydarzeń oraz sporządzili krótką notatkę, na temat przesłania jakie niesie ze sobą opowiadanie.

W klasie z szarego papieru zostało wykonane  drzewo na którym zawisła trójwymiarowa chmurka Tosia, która jest bohaterką całego projektu. Tosia towarzyszyła nam przez cały okres czytania i omawiania książki.

Przygotowaliśmy planszę czytelniczą, która zawisła w naszym kąciku. Każdy uczeń ma na niej swoją chmurkę w której zapisuje ilość przeczytanych stron. Dzięki temu uczniowie zaczęłi zdecydowanie więcej wypożyczać i czytać książek.

Po wysłuchaniu i omówieniu lektury każdy wykonał ilustrację Pani Wrony udekorowanej wytwornym kapeluszem. Prace wyszły rewelacyjnie.

Świętowaliśmy Światowy Dzień Drzewa. Wyszliśmy na podwórko szkolne, mierzyliśmy obwód pnia drzewa, przytulaliśmy się do drzew, żeby poczuć pozytywną energię. Przez lupę obserwowaliśmy z bliska korę, liście i owady. Na kartce papieru odbiliśmy korę drzewa i zapisaliśmy na karcie obserwacji swoje spostrzeżenia. Wykonaliśmy kilka zadań, dowiedzieliśmy „co nam dają drzewa?”, poznaliśmy drzewa iglaste i liściaste oraz najstarsze drzewa w Polsce. Czytaliśmy na temat drzew, które są pomnikami przyrody. Zapoznaliśmy się z budową drzewa.

Na koniec obejrzeliśmy opowiadanie „Mała chmurka w krainie drzew”. Obejrzeliśmy film o tym, jak się pozyskuje papier, posłuchaliśmy piosenki i wyturlaliśmy drzewo z wykorzystaniem kostek do gry. Każde drzewo było niepowtarzalne. Uczniowie świetnie się bawili.

W lutym wkraczamy w realizację  II modułu projektu i już samodzielnie czytamy „Zaczarowaną Zagrodę”.

Klasa 2b z wychowawczynią Anetą Cebulą