Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu,  gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Dzień ten ma w założeniu podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata , zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz służyć promocji języka ojczystego.

W naszej szkole również uczciliśmy to święto. Tego dnia odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klasy VI B przedstawili krótką scenkę przygotowaną pod kierunkiem p. Agnieszki Zaremby, której celem było uświadomienie młodzieży, jak ważne jest poprawne posługiwanie się polszczyzną w życiu codziennym,  unikanie zapożyczeń, skrótów, wulgaryzmów.

Następnie Dyrektor szkoły, pan Wojciech Patkowski, wręczył nagrody i dyplomy laureatom konkursu ortograficznego, recytatorskiego oraz plastycznego „ Upamiętnij Dzień Języka Ojczystego”.  Odbył się także quiz językowy, w którym uczniowie musieli dokończyć znane przysłowia polskie, wyjaśnić  związki frazeologiczne oraz  wyszukać jak najwięcej ukrytych słów w podanych wyrazach .

Mamy nadzieję, że po tej wyjątkowej lekcji nasi uczniowie będą zwracać większą uwagę na to, co i jak mówią.